Tadeusz Rosewicz “Kartoteek”

2002/2003
Juhendaja Tamur Tohver

Nii, nagu öeldud - uus juhendaja, uued tuuled. Juhendajaks siis Tamur Tohver Eesti Raadio Raadioteatri direktori tooli pealt oma vabast ajast tehnikaüliõpilasi abistama tulnud. Sest et -eks alati ju leidu inimesi, kes tahavad "midagi teha" ning siis on hea kui keegi ütleb, kuidas seda teha. Eriti hea muidugi kui tegemist on professionaaliga.

Niisiis jõudsime me sel kevadel niikaugele, et tõime lavale oma esimese etenduse. Tükiks "Kartoteek" ja autoriks poola kirjanik Tadeusz Rózewicz. Tegemist on väga mitmetahulise näidendiga, kus, tsiteerin: "...segunevad protest ja tegutsematus, mälestused, unenäod ja unistused... /-/....teemad vahelduvad ja põimuvad lakkamatult, kõige tähtsamad probleemid seisavad kõrvuti kõige labasematega..." (meie oma Marko ütles nii ja tema juba teab).Mõneti on tükis juttu ka sõjast, eriti just sõja tagajärgedest ja mõjust inimestele. Sellest teen ma juttu seetõttu, et samal ajal kui meil toimus esimene etendus Vanalinnastuudios (tegelikult küll kontrolletendus), oli sealsamas kõrval, Ameerika saatkonna ees, esimene sõjavastane meeleavaldus. Ajastus missugune!

Tükki mängisime Vanalinnastuudios üle kümne korra - kord suuremale, kord väiksemale publikule. Tartus tudengite kevadpäevadel Lutsu teatrimajas ühe korra eriti suurele ja väga vaimustavale publikule. Meiega oldi rahul (nojah, välja arvatud muidugi meie lavastaja.... aga eks see üks tema töö osadest ongi, et me liig mugavaks ja endaga rahulolevaks ei muutuks). See ei tähenda loomulikult, et tükk lõpuni valmis oleks ja midagi paremaks ei anna teha. Alati annab. Seda proovimegi sel sügisel uuesti. Kavas on "Kartoteegiga" veel mõned etendused anda ning ka uut näidendit otsime juba uue innuga. Oskate soovitada?


Kus ja millal "Kartoteeki" veel näeb? Selle kohta peaks siinsamas lehel õige pea märku antama. Kohtumiseni proovisaalis ja etendustel!

2002-07-02

Liitu uudiskirjaga